Czy wyobrażacie sobie życie bez wody ? Woda pokrywa ponad 2/3 powierzchni ziemi, jak również 2/3 naszego ciała to płyny, w których główną rolę gra H2O. Mimo tak dużego udziału w naszym organizmie i środowisku, wciąż potrzebujemy kolejnych litrów płynów by sprawnie funkcjonować. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się jakie skutki może spowodować niewystarczające nawadnianie organizmu ? Zapewne słyszałaś o odwodnieniu ze zmęczenia, z głodu czy wykańczającego upału - nie daj się zwieść problem może Cię dotknąć nawet wtedy, gdy nie masz styczności z sytuacjami ekstremalnymi. Kampania prowadzona przez European Hydration Institute ma na celu poszerzenie świadomości ludzi na temat roli jaką pełni woda w organizmie oraz spustoszenia jakie może spowodować jej brak. Z racji profilu mojego bloga chciałabym przedstawić Wam w kilku słowach, jak H20 wpływa na wygląd naszej skóry.
Dla tych, którzy nie lubią długich wywodów powyższa grafika przedstawia najważniejsze informacje na temat odwodnienia oraz prawidłowego nawadniania organizmu.
Skóra jest naszą naturalną warstwą ochronną - chroni nasze ciało przed szkodliwymi patogenami, infekcjami czy alergenami. Nawilżanie skóry jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych stosowanych przez wiele z nas. Dobrze nawilżona skóra to skóra gładka, promienna i elastyczna. Ale stosowanie kremów, serum czy maseczek nawilżających to tak na prawdę połowa sukcesu. Równie ważne jest nawilżanie od wewnątrz. Woda wewnątrz organizmu jest odpowiedzialna za transport substancji zarówno tych korzystnych np.witamin, jak i szkodliwych, które własnie wraz z płynami są wydalane z naszego organizmu. Nie trzeba być geniuszem, by zauważyć że odpowiedni wewnętrznym poziom nawodnienia korzystnie wpływa na metabolizm komórek skóry (jak i każdych innych w naszym organizmie), co z kolei przekłada się na zdrowy wygląd. Co więcej, naukowcy udowodnili, że dobrze nawilżona skóra od zewnątrz posiada większe zdolności regeneracyjne ! Należy również pamiętać, że poziom wody w skórze maleje z wiekiem co wpływa na procesy starzenia się naszej skóry.
Kilka faktów:
- Każdy typ skóry potrzebuje nawilżenia i nawadniania, nawet skóra tłusta !
- Stosując kremy nawilżające docieramy tylko do zewnętrznej, rogowej warstwy naskórka.
- Skóra właściwa ma stały poziom wilgoci 70-80 %.
- Wilgotność powietrza ma wpływ na naszą skórę, dlatego tak ważne jest dbanie o jej samopoczucie w czasie mało sprzyjających warunków takich jak mróz czy klimatyzowane pomieszczenia.
- 20 % całej wody z naszego organizmu magazynowanych jest w skórze.
- Kierunek w jakim przemieszcza się woda to od warstwy skóry właściwej do warstwy rogowej naskórka. Budowa tej ostatniej wraz z wydzielanym sebum pełni naturalną barierę chroniącą przed zbytnim ubytkiem wody.
Jak jednak ogólny poziom nawodnienia organizmu wpływa na skórę ? Jeśli organizm otrzymuje zbyt małe ilości wody, to dysponuje ją głównie do strategicznych miejsc naszego organizmu - mózgu i narządów wewnętrznych. Skóra jest na samym końcu kolejki! Choć nawadniana jest jako ostatnia, jako pierwsza jest narażona na odwodnienie. Obserwując stan skóry możemy w łatwy sposób stwierdzić czy prawidłowo nawadniamy nasz organizm.
Odwodnienie a skóra:
- Brak odpowiedniego poziomu wody w organizmie odbije się negatywnie na nawilżeniu skóry.
- Utrata jędrności i blasku to pierwsze sygnały alarmujące.
- Długotrwałe odwodnienie organizmu sprzyja powstawaniu zmarszczek, które opierają się działaniu kosmetyków czy nawet chirurgii estetycznej.
- Szczególnie o prawidłowe nawadnianie od zewnątrz powinny dbać osoby ze skórą suchą.
Jak zapobiegać odwodnieniu naszej skóry ?
- Zbilansowana dieta - wodę dostarczamy zarówno w postaci płynnej jak i w jedzeniu!
- Pamiętajmy, że sama skóra nie chłonie wody! Wręcz przeciwnie - zbyt długa kąpiel może przyczyniać się do szybszego wyparowywania wody z naskórka. Stosujmy więc kosmetyki, które uzupełniają warstwę lipidową naszej skóry i tworzą barierę dla wody zawartej w naszej skórze.
- Zwróćcie uwagę na kosmetyki zawierające tzw. NMF - naturalne czynniki nawilżające - np. mocznik, glukozę czy aminokwasy hydrofilowe. Pozytywnie na nawilżenie skóry wpływają ceramidy czy cholesterol, które uzupełniają naturalne lipidy skóry.
- Pij,pij,pij,pij,pij ! Wodę oczywiście :)
Mam nadzieję, że akcja Was zainteresowała. Jeśli jesteście ciekawe jak woda działa na inne funkcje naszego ciała, zapraszam na stronę
European Hydration Institute.
Lojalnie przyznaję się, że tekst jest postem sponsorowanym. Poniżej znajdziecie źródła, z których korzystałam w czasie tworzenia zawartości posta: